
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 6 pF |
| Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Length | 4.06 mm |
| Diameter | 1.91 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 150 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Small Signal Switching Diode |
| Current | 2 A |
| Current Rating | 200 mA |
| Output Current | 200 mA |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 1 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Average Rectified Current | 200 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 125 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 150 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 4 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 1 A |
| Reverse Voltage | 125 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 4 A |
| Reverse Current | 1 nA |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 90
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07805
Ext.Price$0.07805
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07805 | $0.07805 |
| 10 | $0.06968 | $0.69680 |
| 50 | $0.06221 | $3.11050 |
| 100 | $0.05515 | $5.51500 |
| 500 | $0.04889 | $24.44500 |
| 1000 | $0.04649 | $46.49000 |
| 3000 | $0.04421 | $132.63000 |
| 5000 | $0.04204 | $210.20000 |
